تاریخچه )
پل زمان خان توسط شخصی به نام زمان خان از خوانین ایل بزرگ قشقایی بنا گردید. با این هدف که بتواند برروی رودخانه ی خروشان زاینده رود رفت آمد کرده ودر فواصل مختلف ییلاق و قشلاق از آن برای عبور دامهایشان نیز استفاده کنند. در زیر این پل اتفاقات ناگواری پیش آمده است. این پل قبل از دوران طاغوت بنا شده است.
ساختمان پل )
در ساختمان پل می بایستی تمامی مسائل مختلف از جمله ،دبی آّب ،ارتفاع پل، شیب محل اجرای پل، ودهانه ی پل ونوع مصا لحه به کار رفته و نحوه ی ساخت ستون ها از نوع طبیعی وغیر طبیعی بودن آن بررسی شود. که در پل زمان خان ستون های ساخته شده طبیعی بوده فقط در قسمت های بالای آن از مصالحه غیر طبیعی ساخته کرده اند. که نمونه های این پل در ایران وجود دارد. ازجمله :پل کشکان در نزدیکی خرم آباد ،پل دختر در نزد یکی اندیمشک ، پل الله وردیخان در اصفهان و... که می توان به آن اشاره کرد.

مشخصات پل زمانخان - طول : 22 متر - ارتفاع : 13 متر
VBIran Pro
پل زمانخان
VBIran Pro
پل زمانخان
فاصله تا شهركرد : 22 كيلومتر - تعداد دهنه : 2 دهنه 8 متري - آخرين مرمت: 1322 ه.ق امکانات و تسهيلات تفريحی، گردشگری، حمل و نقل، اسکان و...: جاده آسفالته، واحدهاي اقامتي و پذيرايي (هتل گلهاي سامان و مجتمع توريستي) پاركينگ، سكوي نشيمن، فاصله تا پمپ بنزين سامان (2 كيلومتري) آب آشاميدني، تجهيزات جهت بازي كودكان، فضاي سبز آب و هوا : معتدل و کوهستانی آدرس : استان چهارمحال و بختیاری ـ شهرستان شهرکرد ـ شهر سامان ـ رودخانه زاینده رود فاصله تا مرکز : 22کیلومترمشخصات پل زمانخان

طول 22متر
ارتفاع 13 متر
فاصله تا شهركرد كيلومتر
تعداد دهنه 2 دهنه 8 متري
آخرين مرمت 1322 ه.ق
منبع : ایران معمار